Записка Блаженной Матронушке Московской

Имя

Электронная почта *

Сообщение *

СЛУЖБА СВЯТОЙ ПРАВЕДНОЙ БЛАЖЕННОЙ МАТРОНЕ МОСКОВСКОЙ

СЛУЖБА СВЯТОЙ ПРАВЕДНОЙ БЛАЖЕННОЙ
МАТРОНЕ МОСКОВСКОЙ
(19 апреля / 2 мая)
 
Икона святой праведной блаженной Матроны Московской

НА ВЕЛИЦЕЙ ВЕЧЕРНИ
Блажен муж: 1-й антифон.
На Господи, воззвах: стихиры святыя на 6, глас 6.


Подобен: Все отложше:
 
Богоблаженная мати Матроно, / ты, дневнаго света не познавши, / светом Невечерним озарилася еси / и, со ангельскими лики водворяющися, / прославляеши Святую Троицу, / Юже моли непрестанно // просветити ны, душевныма очима ослепленныя.
Боголюбивая старице Матроно, / ты, от Господа дар прозрения приемши, / сокровенная сердец человеческих ведала еси / и, будущая, яко настоящая, прорицающи, / заблуждшия ко Христу привела еси, / Его же моли непрестанно // спасти и просветити души наша.
Вся, яже в мире сем, отринувши / и изгнана бывши правды ради, / странница на земли явилася еси, / не имущи, где главу подклонити, / Христу Спасителю нашему подобящися, / блаженная мати Матроно, / Царствия Небеснаго достигла еси, / идеже несть болезнь, печаль, ни воздыхание, / но со ангельскими лики водворение // и жизнь безконечная.
 
Ины стихиры, глас 2.
Подобен: Егда от древа:
 
Егда година лютая земли нашея приспе / и жизнь верных власти безбожных предадеся, / ты же, блаженная, / по весем и градом скитающися, / правую веру небоязненно и дерзновенно в людех утверждала еси / во еже кийждому, Бога взыскующему, / ненаветну от сил вражиих быти // и спасение улучити.
Внегда умрети ми, / к месту моего упокоения притецыте / и о потребнем вам рцыте, / аз же, яко жива сущи, / потщуся Господа умоляти / вся полезная вам даровати. / Тако с любовию к тебе притекающим рекла еси, // старице Матроно блаженная.
Егда ти приспе время юдоль плачевную оставити / и от земных в Небесная вселитися, / телу же твоему погребену быти, / тогда реченная тобою сбыстся. / Вси бо роди православных / к месту погребения твоего притекаху, / и, потребная себе просяще, непостыдно сие улучаху, // Матроно, богоблаженная мати.

Слава, глас 6:
 
Днесь торжествует обитель Покрова Пресвятыя Девы Богородицы, / днесь радуется славнейший град Москва, / и вси людие Российстии ликовствуют, / яко даровася нам многоценное сокровище, / честныя и многоцелебныя мощи твоя, / старице Матроно, / подают бо всем приходящим благодатную помощь: / болезней исцеление и зол избавление, / грехов прощение и душевное исправление. / Темже благодарственно возвеличим Господа, / прославляющаго святыя Своя // и дарующаго тобою нам велию милость.

И ныне, Богородичен: Кто Тебе не ублажит:


Вход. Прокимен дне. И чтения.
Бытия чтение (глава 18, 23-РЗЗ):
 
Приближився Авраам, рече: / Погубиши ли праведнаго с нечестивым / и будет праведник яко нечестивый? / Аще будут пятдесят праведницы во граде, погубиши ли я? / Не пощадиши ли всего места пятидесяти ради праведных, аще будут в нем? / Никакоже Ты сотвориши по глаголу сему, / еже убити праведника с нечестивым, / и будет праведник яко нечестивый: никакоже, / судяй всей земли, не сотвориши ли суда? / Рече же Господь: / аще будут в Содомех пятдесят праведницы во граде, / оставлю весь град и все место их ради. / И отвещав Авраам, рече: / ныне начах глаголати ко Господу моему, / аз же есмь земля и пепел: / аще же умалятся пятдесят праведницы в четыредесять пять, / погубиши ли четыредесяти пятих ради весь град? / И рече: не погублю, аще обрящу тамо четыредесять пять. / И приложи еще глаголати к Нему, и рече: / Аще же обрящутся тамо четыредесять? / И рече: не погублю ради четыредесяти. / И рече: что, Господи, аще возглаголю? / Аще же обрящется тамо тридесять? / И рече: не погублю тридесятих ради. /
И рече: понеже имам глаголати ко Господу: / аще же обрящутся тамо двадесять? / И рече: не погублю, аще обрящутся тамо двадесять. / И рече: что, Господи, аще возглаголю еще единою? / Аще же обрящутся тамо десять? / И рече: не погублю десятих ради. / Отиде же Господь, яко преста глаголя ко Аврааму: / и Авраам возвратися на место свое.

Пророчества Иоилева чтение (глава 2, 27-32):
 
Рече Господь: / уведите, яко посреде Израиля Аз есмь, / и Аз Господь Бог ваш, / и несть иного разве Мене: / и не посрамятся ктому людие Мои во век. / И будет по сих, / и излию от Духа Моего на всяку плоть, / и прорекут сынове ваши и дщери ваша, / и старцы ваши сония узрят, / и юноты ваши видения увидят: / ибо на рабы Моя и на рабыни Моя во дни оны излию от Духа Моего / и дам чудеса на Небеси и на земли, кровь и огнь и курение дыма. / Солнце обратится во тьму, и луна в кровь, / прежде неже прийти дню Господню великому и просвещенному. / И будет, всяк, иже призовет Имя Господне, спасется, / яко в горе Сионе и во Иерусалиме будет спасаемый, якоже рече Господь, / и благовествуемии, ихже Господь призва.

Премудрости Соломоновы чтение (глава 3, 1-9):
 
Праведных души в руце Божией, и не прикоснется их мука. / Непщевани быша во очию безумных умрети, / и вменися озлобление исход их, / и еже от нас шествие сокрушение, / они же суть в мире. / Ибо пред лицем человеческим аще и муку приимут, / упование их безсмертия исполнено: / и, вмале наказани бывше, / великими благодетельствовани будут, / яко Бог искуси их и обрете их достойны себе. / Яко злато в горниле, искуси их / и, яко всеплодие жертвенное, прият я. / И во время посещения их возсияют и, яко искры по стеблию, потекут. / Судят языком и обладают людьми, / и воцарится в них Господь во веки. / Надеющийся Нань уразумеют истину, / и вернии в любви пребудут Ему. / Яко благодать и милость в преподобных Его / и посещение во избранных Его.


На литии стихиры, глас 7:
 
Времени лютому во отечестве нашем преспевшу, / явишася мнози мученицы и исповедницы Христовы. / Матрона же, старица блаженная, / яко мученица безкровная, / изгнания, скитания, уничижения, / глад велий и жесток хлад претерпе / и верность Господеви даже до часа смертнаго сохрани. / Ныне, яко и прежде, нас научает / богоугодное и праведное житие на земли являти // и присно со Христом быти.
Приходящим к тебе, блаженная старице Матроно, / дерзновенно возвещала еси: / оскудение веры в людех / многая беды несет, / сего ради покаяние о гресех / пред Господем подобает приносити / и молитвы усердныя присно Тому творити, / да не гневом Своим с лица земли истребит ны, / но, да веру правую исповедующе, / велелепно прославим на земли // жизнь и щедроты нам Даровавшаго.


Слава, глас тойже:
 
Аще не стоит селение без праведника, / не устоит земля Русская, оскудевши благочестием. / Сице наставляла еси, праведная Матроно, / люди заблуждшия, / молящися усердно, // да помилует Господь землю Русскую.


И ныне, Богородичен, глас тойже:
 
О Пресвятая Владычице Дево Богородице! / Образ Твой, Взыскание погибших именуемый, / тщанием Матроны праведныя написася / и к пользе верных во храм Успения Твоего принесеся, / да вси, взирающе нань, / надежду твердую имут на Тя. / Взыщи и наша души, Богомати, / во мраце греховнем блуждающия, // Твоим предстательством и молитвами Матроны блаженныя.


На стиховне стихиры, глас 5.
Подобен: Радуйся:
 
Радуйся, обитель Пречистыя Богородицы, / имущи в себе сокровище неистощимое, / честныя мощи блаженныя Матроны. / Сия бо, света дневнаго не познавши, / духовное же зрение от Бога приемши, / даром прозрения и исцеления обогатися, / научает ны, грешныя, / како подобает спастися / и получити в День судный от Господа // прощение грехов и велию милость.
Стих: Господь решит окованныя, / Господь умудряет слепцы.
Радуйся, избранный сосуде Святаго Духа, / Небесная жительнице, / немощным человеком помощнице / и ко спасению путеводительнице, / блаженная старице Матроно. / Ты бо, прозирающи грядущая, яко настоящая, / многия люди от греховнаго пути обратила еси / и ко Христу привела еси. / Испроси от Господа и нам, согрешающим, // грехов оставление и велию милость.
Стих: Возведох очи мои в горы, / отнюдуже приидет помощь моя.
Радуйся, на враги непобедимая воительнице, / козни их всегда разрушающая / и на жизненнем пути нас укрепляющая, / кроткая обличительнице пороков наших. / Предстоящи ныне Престолу Царя Небесных воинств, / испроси нам, предобрая мати, / память твою верно почитающим, // прощение грехов и велию милость.

Слава, глас 6:
 
Приидите, прославим песненными хвалы и чистым сердцем / блаженную матерь нашу Матрону, / яже во дни безбожия и гонения / непоколебимый столп благочестия и веры бысть, / в немощнем телеси сущи, / силу Божия благодати показа / и мпогия люди окрест ея к Богу приведе, / к покаянию и молитве о земли Российстей всех призва, / и, тако сонм святых Московских исполнивши, / явися присная о нас пред Богом печальница // и теплая молитвенница.

И ныне, Богородичен, глас тойже:
 
Богородице, Ты еси Лоза истинная, / возрастившая нам Плод живота, / Тебе молимся: / молися, Владычице, со апостолы и праведною Матроною // помиловати души наша

Тропарь, глас 2:
 
Богом умудренную блаженную старицу Матрону, / земли Тульския процветение / и града Москвы преславное украшение, / восхвалим днесь, вернии. / Сия бо, света дневнаго не познавши, / светом Христовым просветися / и даром прозрения и исцеления обогатися. / Пресельница же и странница на земли бывши, / ныне в чертозех Небесных Престолу Божию предстоит // и молится о душах наших.